Pár důvodů, proč instalovat bezdrátovou elektroinstalaci EATON xComfort...

Bezdrátový systém xComfort od společnosti Eaton nabízí značné výhody řešení elektroinstalace jak v novostavbě, tak i rekonstruovaném bytě či domě. Zajistí zde dokonalé řízení, úsporu energií, větší bezpečnost a zvýšený komfort ovládání. Uživatel může centrálně zhasnout zapomenutá světla, dálkovým ovladače pohodlně spínat spotřebiče a osvětlení, simulovat přítomnost, když není doma, a ještě mnohem více. Při návratu může komunikovat se svým domem pomocí chytrého telefonu a zajistit si tak příjemné přivítání.

  

Proč zvolit právě chytrou elektroinstalaci?

Prostřednictvím xComfortu je možné stmívat osvětlení a vytvářet vlastní světelné scény. Ze smartphonu či tabletu lze pohodlně ovládat spotřebiče a kontrolovat jejich stav, otevřít příjezdovou bránu nebo garážová vrata, popř. centrálně vytáhnout žaluzie. Pro jednotlivé místnosti lze individuálně nastavit požadované teploty a časy vytápění/chlazení, v grafech přehledně sledoval spotřebu elektřiny, plynu a vody a IP kamerami sledovat dění okolo domu. Systém nabízí řadu dalších bezpečnostních a komfortních funkcí, které už nelze realizovat běžnou klasickou instalací. Součástí instalace je chytrá jednotka Smart Manager, který umožní ovládání ze smartphonu, ať je uživatel doma, nebo třeba na dovolené.

 

 

 

Snadný a rychlá instalace s minimem kabelů

Jelikož je xComfort bezdrátový systém, nabízí snadnou a rychlou montáž do každé stávající elektroinstalace za účelem její modernizace. Je vynikajícím řešením pro novostavby, ve kterých se rozvody zhotoví stejně, jako pro tzv. klasiku. Jen se použijí hlubší krabice (hl. 68 mm), do nichž se pod klasický vypínač či zásuvku 230 V namontuje RF přijímač – aktor. Není-li ještě známo, zda vůbec bude chytrá elektroinstalace zapotřebí, xComfort je možné si s takto provedenou přípravou pořídit kdykoliv v budoucnu.
Bezdrátová instalace xComfort totiž nevyžaduje žádné speciální rozvody ani velký rozváděč, jako sběrnicová. Lze začít v malém s jednoduchými a praktickými funkcemi a později ji dle potřeby rozšířit. Aktory lze instalovat také přímo do svítidel nebo ke spotřebičům. Hlavice pro radiátory, prostorové termostaty a nástěnná tlačítka se používají bezdrátové a jsou napájené baterií, přičemž baterie ve vypínači se mění jednou za deset let. Ovládání aktorů je možné také běžnými vypínači 230 V, které se zapojí na ovládací vstup aktoru. Tím se instalace velmi zlevní. Spotřeba kabelů je ještě menší než u klasické instalace.

 

  

 

Základem je spolehlivá komunikace

Komunikace mezi bezdrátovými prvky je vždy bezpečná a spolehlivá. Aktory na základě zjištěných kvalit signálu informaci předávají dál na větší vzdálenosti a překážku, jako jsou např. kovové materiály či železobeton, snadno obejdou vzduchem - tzv. routing RF signálu. Pokud by komunikace vzduchem mohla být problematická, např. v rozsáhlých objektech, jako jsou bungalovy, malé penziony či hotely, do projektu se instalují RF ECI-LAN ethernet komunikační jednotky pro spolehlivou komunikaci po datovém kabelu LAN.

 

 

 

Komfortní ovládání osvětlení

Osvětlení čím dál častěji dotváří správnou atmosféru pohody a používá se jako součást zařízení domu. Dopřejte si např. stmívání osvětlení a možnost vytváření vlastní světelných scén!

Už jste přemýšleli, kolik budete potřebovat vypínačů pro ovládání všech světel v obytné zóně pro osvětlení kuchyně, jídelního koutu a obývacího prostoru? Už přesně víte, kam je umístíte a z kolika míst je budete ovládat? Jistě se shodneme na tom, že počet a umístění vypínačů se nejlépe stanoví až po nastěhování.

Dopřejte si moderní způsob ovládání osvětlení pomocí světelných scén! Ke vchodu do místnosti se umístí pouze jedno bezdrátové tlačítko – obvykle se 4 tlačítkovými body, ze kterých se vyvolá požadovaná úroveň osvětlení jednotlivých světel tak, jak si právě přejete. Lze si vybrat tu nejvhodnější atmosféru pro sledování televize, stolování nebo četbu.

Při odchodu z místnosti centrálně zhasnete všechna světla, některá i se zpožděním pomocí stmívací funkce a například při delším stisku tlačítka se zároveň spustí i rolety. Nastavenou světelnou scénu můžete kdykoliv libovolně upravit. Jde to i z tabletu nebo ze smartphonu.

Pro ovládání světel z více míst se do místnosti doplní patřičný počet tlačítek tam, kde postupně vzniknou požadavky na ovládání. Jelikož jsou bezdrátová, bude to snadné, funkční a komfortní!

 

 

 

Nové RF SMART stmívače – inovativní technologie

Bezdrátové stmívače jsou nejvyspělejší technologií v oboru stmívání. Bezproblémově stmívají většinu běžných světelných zdrojů včetně LED žárovek 230 V. Oproti starší verzi stmívačů nabízí mnohem více funkcí a jsou levnější. Ovládat je lze bezdrátově RF tlačítkem a rovněž klasickým tlačítkovým spínačem 230 V. Vyrábějí se v provedení s montáží do instalační krabice (250 W) nebo ve vestavném provedení do rozváděče (500 W), některé rovněž s měřením spotřeby el. energie.

 

 

 

Vlastnosti nových SMART stmívačů:

 

Způsoby ovládání SMART stmívačů

Všechny typy stmívačů se ovládají bezdrátově. Stmívače vybavené binárními vstupy lze navíc ovládat rovněž běžnými spínači 230 V. Proto je lze rovněž využít v klasické instalaci – stmívač se nainstaluje do hlubší krabice přímo pod vypínač 230 V, kterým se stmívač zároveň ovládá. Pro ovládání z dalšího místa se využije bezdrátové RF tlačítko nebo chytrý telefon.

 

Konfigurace SMART stmívače

Nastavení požadované funkce stmívače a výběr vhodného DIM profilu se snadno provede pomocí šroubováku nebo pomocí počítače. Po stisknutí tlačítka PROG a MODE se spustí autotest, který na připojeném světelném zdroji (např. LED žárovce) ověří, že stmívaní je v celém rozsahu plynulé a žárovka nebliká. Vybrat lze jeden z 6 předdefinovaných DIM profilů uložených ve stmívači: RLC, LED1, LED2, LED3, CLF/CSL, ZAP/VYP. Daleko pohodlněji lze nastavit DIM profily stmívače softwarem MRF 2.56. K tomu je třeba mít konfigurační USB interface xComfort. Pro konkrétní LED žárovku si lze vybrat předdefinovaný profil z databáze výrobců (obsahuje cca. 150 typů LED žárovek vyzkoušených společností Eaton), nebo si vytvořit vlastní uživatelský profil a ten si uložit pro pozdější využití.

 

 

 

Zónové vytápění a chlazení

Správně navržená regulace vytápění přináší mnoho výhod. Především zajišťuje komfortní teplotu tam, kde si přejete a dále může zabránit zbytečnému utrácení za energii, kterou právě nevyužíváte. Systém xComfort pohlídá přetápění místností a společně s ovládáním zdroje tepla může uspořit až 20-30 % nákladů na vytápění. Díky své bezdrátovosti ho můžete instalovat jak do novostaveb, tak do stávajících budov, které často nemají dostatečnou regulaci.

Systém xComfort je možné použít pro regulaci ústředního topení a také podlahového vodního nebo elektrického topení či fancoilů. Do místností se nainstalují bezdrátové pokojové termostaty pro měření aktuální teploty a na radiátory se osadí RF hlavice s plynulou regulací průtoku vody. Pro podlahové vytápění se do teplovodních rozváděčů instaluje RF Multiakor, který nezávisle řídí až 12 topných/chladících okruhů s PWM regulací.

Mluvíme o zónové regulaci, neboť každá topná zóna je vytápěna pouze v požadovaném čase s vlastním teplotním profilem. V noci nebo delší nepřítomnosti je vytápění udržována na snížené teplotě – nejčastěji ekonomické nebo útlumové. Úsporný topný režim se aktivuje odchodovým bezdrátovým tlačítkem, nebo se vše napojí na zabezpečovací systém. Nastavení teplot mimo dům nebo přepnutí topných režimů provedete ze smartphonu.

 

 

 

Nový RF pokojový termostat s dotykovým displejem

Bezdrátový termostat s dotykovým displejem, senzorem teploty a vlhkosti je ideálním řešením pro regulaci a monitorování klimatu v místnosti. Můžete ho rovněž použít pro regulaci el. podlahového vytápění na minimální a maximální teplotu. K termostatu lze připojit externí senzor teploty (PT1000) např. pro zobrazení venkovní teploty nebo vyhodnocení teploty podlahy. Termostat může být použit zcela samostatně – ovládá RF aktor topení/chlazení ve spolupráci s chytrou jednotkou SF Smart Manager.

Velký dotykový displej s podsvícením umožňuje intuitivní ovládání, snadnou změnu požadované teploty a poskytuje přehled o vytápěcích režimech. Jakákoliv změna je automaticky přenesena do Smart Manageru a obráceně. Uživatelsky nastavitelné týdenní časové plány s výběrem jednoho ze čtyř teplotních režimů Komfort, Ekonomický, Útlum a Ochrana nabízí maximální flexibilitu pro dosažení specifických potřeb každého pokoje (zóny). Dvě dotyková tlačítka na displeji mohou být využita pro ovládání ostatních xComfort funkcí, např. libovolných aktorů osvětlení a rolet, případně scén ve Smart Manageru, které se mohou konfigurovat pomocí smartphonu.

Nejčastěji se instaluje nalepením na stěnu bez nutnosti použití instalační krabice. Pokud ale bude využito externí napájení přístroje nebo připojení externího senzoru teploty, instaluje se krabice KU68. Standardně je termostat napájen 2x baterií typu AAA, použít lze rovněž napájecí zdroj. Termostat je vyráběn ve čtyřech základních barvách středových krytů, a to lesklá bílá, zářivě bílá, alpská bílá a matná antracitová. Přístroj není závislý na konkrétním výrobci rámečku, barvě či materiálu – výhodou je možné vybrat z mnoha výrobců rámečků s otvorem velikosti 55x55 mm.

 

Začít můžete snadno se SMART balíčkem

Pokud chcete udělat první krok k chytrému bydlení, máme pro vás několik možností. Instalaci začněte s přednastaveným balíčkem. Dle požadavky zákazníka si objednejte nejvhodnější startovací sadu pro ovládání osvětlení a spotřebičů (SMART OVL), ovládání rolet a žaluzií (SMART ROL), regulaci vytápění domu či chaty (SMART TOP) a zónové řízení radiátorů (SMART RAD).

Každá sada obsahuje chytrou jednotku Smart Manager, která bezdrátově ovládá RF prvky – aktory nebo hlavice radiátorů. Protože jsou všechny přístroje včetně jednotky z výroby již naprogramované, instalace je velmi snadná a rychlá. Prvky se namontují do elektroinstalace a Smart manager si připojí do WiFi routeru. Po stažení APP xComfort do telefonu je vše funkční a uživatel může okamžitě ovládat vše, co potřebuje. Pokud si chcete postupně vybudovat svůj "Chytrý dům", balíčky jsou snadno rozšířitelné o libovolné RF zařízení xComfort. Jelikož je odborná instalace balíčku do elektroinstalace poskytována ZDARMA, vyžádejte si ji na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

  

 

Bezpečnost a centrální ovládání

Při odchodu z domu uživatel zhasne všechna světla jedním stiskem tlačítka, zatáhne rolety a vypne tepelné spotřebiče, které mohou představovat potenciální nebezpečí. Od sítě se odpojí zásuvky pro rychlovarnou konvici, kávovar, sporák, žehličku apod. Vytápění se nastaví do útlumového režimu a ventil vody se uzavře. Rádi vám zodpovíme vaše dotazy telefonicky či e-mailem, kontaktujte nás na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonu 724 281 319. Kontakty na realizační firmy a další informace o systému naleznete na webu chytré elektroinstalace www.xcomfort.cz. Praktické informace k chytré elektroinstalaci naleznete v reportáži – ovládání domácnosti ze smartphonu.

 

zpět na homepage